1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Saç Ekimi Uygulamasında Hastanın Psikolojik Süreci Nasıldır?
Saç Ekimi Uygulamasında Hastanın Psikolojik Süreci Nasıldır?

Saç Ekimi Uygulamasında Hastanın Psikolojik Süreci Nasıldır?

A+A-

Gerek zorlu ve stresli hayat koşulları gerekse de hastalıklardan kaynaklı olan saç kaybı, psikolojik problemlere sebep olabilir veya estetik kusur şeklinde değerlendirilebilir. Saç ekimi işleminde akla erkek hastalar gelse dahi bu problem hastalık kaynaklı, kaza kaynaklı problemlerden dolayı kadınlarda da görülmekte ve kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç dökülmesi yaşayan ve bu durumdan rahatsız olan bireylerin aklında saç ekimiyle ilgili bazı endişeler ve cevaplanmayı bekleyen sorular yer almaktadır. Saç ekimi uygulamasında acaba eski saçlara kavuşulup kavuşulamayacağı merak edilir. Fakat saç ekimi uygulamasının sonrasındaki aşama, hastanın psikolojik açıdan yıpranmasına sebebiyet verebilecek bekleme aşamasıdır. Bu aşamada hasta ekilen saç köklerinin tutup tutmayacağı hakkında hummalı bir bekleyiş içerisine girer. Hastanın ve saç ekimini gerçekleştirecek uzman doktorun hastayı süreç hakkında bilgilendirmesi ve süreç içerisinde olabilecek endişelerine cevaplandırması önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastanın stresle başa çıkmayı becerebilmesi gerektiği gerçeğidir. Çünkü stres nedeniyle fazla miktarda salgılanan kortizon hormonu özelikle saç kökleri üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Saç ekimi uygulaması yaptırmak isteyenlerin, ilk olarak saç ekiminin yalnızca cerrahi bir uygulamadan ibaret olmadığını  göz önünde almaları gerekmektedir. Bu aşamada detaylı araştırma yaptıktan sonra süreç ile ilgili sağlıklı ve daha doğru bilgi almak adına, uzman doktora muayene olunarak saç ekim uygulamasına uygun olup olunmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirler. Saç ekiminden önce doktorun belirlemiş olduğu tarihte aç karnına hastaneye gelmesi istenen kişiye, gerekli olan tahliller yapılır ve uzman doktorun tamamlayacağı tetkikler sonucunda saç ekimi uygulamasının yapılıp yapılamayacağına bu sayede son karar verilir. Saç ekimine uygun olan kişiler için, alanında uzman doktorlar belirli programlar kullanarak saç ekimi uygulamasının yapılacağı bölgeyi, kaç tane saç kökü ekimi gerçekleştirileceği, hangi teknik ve de yöntemlerin kullanılacağını kararlaştırmalıdır. Cerrahi operasyon öncesi çok daha sağlıklı ve çok daha kaliteli bir uygulama için hastanın, minimum üç hafta evvelinden sigara kullanmayı bırakması gerekir.

Gerçekleştirilecek olan operasyonun büyüklüğüne, belirlenen tekniğe ve ekimi yapılacak kıl kökü sayısına istinaden saç ekimi fiyatları da farklılık gösterirken, hastaların operasyonun ertesi günü günlük hayatlarına devam etmeleri çok uzun sürmez. Yalnızca hastalar pansuman yaptırmaya, uyku düzenlerine özen göstermeye ve saç ekilen bölgenin herhangi bir travma almamasına büyük özen göstermelidir. İyileşme hızını arttırmak için de saç ekilen alan dezenfekte edilmeli ve de ekim yapılan bölgenin temiz kalması sağlanmalıdır.

İyileşme süreci içerisinde istenmeyen durum veya yaşanan bir aksilikte hastalar mutlaka doktorla görüşmeli ve asla kendi kendilerine müdahalede bulunmamalıdır. Saç ektiren hastaların bu süreç tamamlanana kadar doktorları ile devamlı irtibat halinde olmaları yararlarına olacaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.