12 Adımda Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Göz sağlığını etkileyen birçok unsur olmasına rağmen, bunlardan en başta gelen beslenme düzenidir. Gerekli şekilde beslenemeyen gözde zamanla katarakt ve sarı nokta oluşumu gibi ciddi sorunlar görülebilir. Sizin için hazırladığımız 12 adımda göz sağlığı..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
27 Ocak 2019

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

1- Çinko İçeren Besinler Tüketin

Çinko minerali, retina sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Deniz ürünleri, ciğer ve cevizde yüksek oranda çinko minerali bulunduğundan, bu gıdaların haftada en az 1 kere tüketilmesi gerekmektedir.

2-E Vitamini Önemli

E vitamini, serbest radikallerin göz dokusuna zarar vermesine engel olmaktadır. Ayrıca en aktif antioksidan kaynaklarından biri olarak bilinmektedir.

3-Listenize Balığı da Ekleyin

Balık, omega-3 açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bir çeşit yağ asidi olan Omega-3‘ün vücuda sağladığı yararlardan biride göz sağlığıdır. Bu nedenle haftada en az 2 kere balık tüketilmelidir. Balığı sevmeyenler, balık yağı haplarını tercih edebilirler.

4-C Vitamini Takviyesi Alın

C vitamini, katarakt sorununun görülmesini engelleyen başlıca vitaminlerden biridir. Ayrıca, yaşla birlikte riski artan sarı nokta hastalığının da oluşmasını engellemektedir.

5-Antioksidan İçeren Gıdalara Yönelin

Antioksidan içeren meyve ve sebzelere yönelmek, göz sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Özellikle katarakt oluşumu ve sarı nokta problemini önlemeye yardımcı olan antioksidan ayrıca göz bozukluklarını da önlemektedir.

6-Kayısı Tüketimi Önemli

Kayısı meyvesi, Beta Karoten içerdiğinden, özellikle gece görüşte sıkıntı yaşayan kişiler tarafından tüketilmelidir. Beta Karoten maddesi, vitamin A’ya dönüştürülmektedir.

7-Kuruyemişi Eksik Etmeyin

Badem, fındık ve ceviz başta olmak üzere kuruyemiş tüketiminin es geçilmemesi gerekmektedir. Kuruyemişte, oldukça zenginOmega-3, çinko ve E vitamini bulunmaktadır.

8-Yeşil Yapraklı Besinlere Yönelin

Yeşil yapraklı sebzeler, sarı nokta sorununun oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein ve zeaksantinsayesinde, katarakt sorununun oluşmasını engellenmektedir.

9-Kırmızı Eti İhmal Etmeyin

Et, çinko minerali açısından zengin olduğundan, A vitaminin daha fazla emilmesine yardımcı olmaktadır. Haftada 1 et tüketimi sayesinde, sarı nokta riski en aza indirilmektedir. Ancak etin iyi pişirilmesi sağlık açısından önemlidir.

10-Yumurta Tüketin

A vitamini bakımından zengin olan yumurtanın özellikle sabahları tüketilmesi, göz sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Kuru göz ve gece körlüğü sorunlarının görülme olasılığını minimuma indirmektedir.

11-Baklagilleri Unutmayın

Baklagillerin içerisinde, E vitamini ve çinko gibi göz sağlığı açısından gerekli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Düzenli tüketildiği zaman, gerekli besin ihtiyacı sağlanarak sağlık sorunlarının oluşumu önlenmektedir.

12-Rutin Göz Kontrollerini Yaptırın

6 ayda bir rutin göz kontrollerinin yaptırılması, göz sağlığı için gerekmektedir. Özellikle göz tansiyonu (glokom) durumu, kişide belirtilere neden olmadığı için, göz kontrolleri sırasında fark edilebilmektedir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com