Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

12 Adımda Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Son Güncelleme:
 12 Adımda Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

1- Çinko İçeren Besinler Tüketin

Çinko minerali, retina sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Deniz ürünleri, ciğer ve cevizde yüksek oranda çinko minerali bulunduğundan, bu gıdaların haftada en az 1 kere tüketilmesi gerekmektedir.

2-E Vitamini Önemli

E vitamini,  serbest radikallerin göz dokusuna zarar vermesine engel olmaktadır. Ayrıca en aktif antioksidan kaynaklarından biri olarak bilinmektedir.

3-Listenize Balığı da Ekleyin

Balık, omega-3 açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bir çeşit yağ asidi olan Omega-3‘ün vücuda sağladığı yararlardan biride göz sağlığıdır. Bu nedenle haftada en az 2 kere balık tüketilmelidir. Balığı sevmeyenler, balık yağı haplarını tercih edebilirler.

4-C Vitamini Takviyesi Alın

C vitamini, katarakt sorununun görülmesini engelleyen başlıca vitaminlerden biridir. Ayrıca, yaşla birlikte riski artan sarı nokta hastalığının da oluşmasını engellemektedir.

5-Antioksidan İçeren Gıdalara Yönelin

Antioksidan içeren meyve ve sebzelere yönelmek, göz sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Özellikle katarakt oluşumu ve sarı nokta problemini önlemeye yardımcı olan antioksidan ayrıca göz bozukluklarını da önlemektedir.

6-Kayısı Tüketimi Önemli

Kayısı meyvesi, Beta Karoten içerdiğinden, özellikle gece görüşte sıkıntı yaşayan kişiler tarafından tüketilmelidir. Beta Karoten maddesi,  vitamin A’ya dönüştürülmektedir.

7-Kuruyemişi Eksik Etmeyin

Badem, fındık ve ceviz başta olmak üzere kuruyemiş tüketiminin es geçilmemesi gerekmektedir. Kuruyemişte, oldukça zengin Omega-3, çinko ve E vitamini bulunmaktadır.

8-Yeşil Yapraklı Besinlere Yönelin

Yeşil yapraklı sebzeler, sarı nokta sorununun oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein ve zeaksantin sayesinde, katarakt sorununun oluşmasını engellenmektedir.

9-Kırmızı Eti İhmal Etmeyin

Et, çinko minerali açısından zengin olduğundan, A vitaminin daha fazla emilmesine yardımcı olmaktadır. Haftada 1 et tüketimi sayesinde, sarı nokta riski en aza indirilmektedir. Ancak etin iyi pişirilmesi sağlık açısından önemlidir.

10-Yumurta Tüketin

A vitamini bakımından zengin olan yumurtanın özellikle sabahları tüketilmesi, göz sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Kuru göz ve gece körlüğü sorunlarının görülme olasılığını minimuma indirmektedir.

11-Baklagilleri Unutmayın

Baklagillerin içerisinde, E vitamini ve çinko gibi göz sağlığı açısından gerekli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Düzenli tüketildiği zaman, gerekli besin ihtiyacı sağlanarak sağlık sorunlarının oluşumu önlenmektedir.

12-Rutin Göz Kontrollerini Yaptırın

6 ayda bir rutin göz kontrollerinin yaptırılması, göz sağlığı için gerekmektedir. Özellikle göz tansiyonu (glokom) durumu, kişide belirtilere neden olmadığı için, göz kontrolleri sırasında fark edilebilmektedir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap