Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

11 Maddede Köpek Korkusundan Kurtulmak

Son Güncelleme:
 11 Maddede Köpek Korkusundan Kurtulmak

1 Köpek Sahibi Olun

Dünyada insanları en çok korkutan 12 şey içinde olan Köpek korkusunu yenmek için;  köpek beslemeyi denemek yapılması gereken önemli adımlardan biridir. Bu fobinin üstesinden  gelinebilmesi için küçük bir köpek alınabilir.

2 Kendinizi Alıştırın

Köpekler aşırı korkan kişiler, öncelikle köpek resimlerine bakarak bu kokularını yenmeye çalışabilir. Bu konuda cep telefonlarının ekran resmi olarak köpek resmi tercih edilebilir. Kapak resimlerinde özellikle en çok korkulan köpek türünün resminin koyulması daha çok işe yaramaktadır.

3 Kötü Hatıraları Silin

Köpekle ilgili yaşanan kötü bir anı sonucunda da köpek fobisi oluşabilmektedir. Bu nedenle görülen korkunun üstesinden gelinebilmesi için, öncelikle bireyin kötü anılarının yerine güzel anıları koyması gerekmektedir. Kötü deneyimleri geride bırakmak için, ilk başta birinin yardımıyla sonra kendi başına kişi köpeği sevmeyi deneyebilir.

4 Oyuncak Alın

Oyuncak köpek alarak, köpek korkusu yenmeye çalışılabilir. Bu sayede, beyine köpeğin insanlara zarar vermediği sinyali verilmektedir. Büyük boyutlarda köpek almak daha etkili olmaktadır.

5 Araştırma Yapın

Köpeğe karşı tedirginlik yaşayan kişiler, köpek hakkında araştırma yapmayı deneyebilirler. Böylece, hem köpek türleri hakkında detaylı bilgi sahibi olurlar hem de köpeklerin doğalarını öğrenirler. Bu sayede onları daha yakından tanıma ve anlama şansı bulurlar.

6 Görmemezliğe Gelin

Köpek korkusu yaşayan kişiler genellikle etrafta köpek olup olmadığını devamlı kontrol ederler. Korkunun üstesinden gelmek için, etrafı gözlemlemeyi bırakmak gerekmektedir. Ayrıca köpekle göz temasının kurulmasından kaçınılmalıdır.

7 Sakin Olun

Kişinin stres seviyesi yükseldiğinde, köpek bunu kolaylıkla fark etmektedir. Bu yüzden, köpekle karşılaşıldığı zaman kişinin sakin olması ve köpeği yatıştırması gerekmektedir.

8 Güler Yüzlü Olun

Köpeklere karşı içten davranılmalı ve güler yüzlü olunmalıdır. Agresif davranışlar içerisine girildiği zaman, hayvan bunu çok kolay fark edebilmektedir. İçten bir gülüş, köpeğin de sakinleşmesine yardımcı olmaktadır.

9 Yavaş Hareket Edin

Havlayan ve saldırgan davranışlar gösteren bir köpek karşısında sakinliğin korunması ve yavaş hareket edilmesi oldukça önemlidir. Bu durumda kişinin koşmaması ve yavaşça oradan uzaklaşması gerekmektedir.

10 Düşüncelerinizi Değiştirin

Köpek korkusunun düşüncelerden uzaklaştırılması sayesinde, hayvanın saldırma riski oldukça azaltılmaktadır. Köpekler, insanların duygularının değişimlerini fark eden canlılardır. Bu nedenle korkuyu hissetmelerine izin verilmemelidir.

11 Sevmeyi Deneyin

Köpek korkusunun üstesinden gelinmesi için, yardım alarak ya da tek başına köpek sevilmeye çalışılabilir. Bu sayede, aslında korkulacak bir şeyin olmadığı kişi fark edebilmektedir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51