Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

11 Adımla Hamilelikte Doğru Beslenme

Son Güncelleme:
 11 Adımla Hamilelikte Doğru Beslenme

1-İlk 3 Ay Az Porsiyonlarla Sık Sık Beslenin

Hamileliğin ilk 3 ayında, anne adayının az porsiyonlarla sık sık beslenmesi gerekmektedir. Bulantı fazla olacağından daha az yağlı yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Yemek yeme isteğinin olmadığı zamanlarda, kişi kendini yemek yemeye zorlamamalıdır.

2-3.Aydan Sonra Beslenmeye Dikkat Edin

Gebeliğin 3.ayının sonlanması ile birilikte hormonlar daha düzenli çalışırlar. Bu yüzden, bu sürecin başlaması ile birlikte beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı açısından önem taşımaktadır.

3-Günlük Alınan Kalori Miktarı Önemli

Normalde günlük ortalama 1500 kalori alınırken, hamilelik sürecinde alınan kalori 2300’e kadar çıkabilmektedir.  Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlerle desteklenmektedir.

4-Yumurta Tüketin

Gebelik döneminde yumurta tüketimi, vücudun gereken protein miktarının alınmasını sağlamaktadır. Yumurtanın tam olarak haşlanmamış sağlık açısından daha fayda sağlamaktadır.

5-Kırmızı Et Tüketin

Haftalık olarak 2 kere kırmızı et tüketimi  önerilmektedir. Ancak etler pişirilirken iyi pişmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemlidir.

6-Akşam Yemeklerini Hafif Tutun

 

Akşam öğünleri için balık ve et gibi yiyecekler yerine, mideyi yormayan salata şeklinde besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle bağırsakların çalışması açısından da faydalıdır.

7-Balık Tüketimini Es Geçmeyin

Özellikle somon ve çipura tüketimi, hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı açısında yararlıdır. Ancak deniz ürünlerinin çok tüketilmemesi gerekmektedir.

8-Kuruyemiş Sağlığa Faydalı

Omega açısından zengin olduğu için, gebelik döneminde kuruyemiş tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Özellikle bacak kramplarının önlenmesi için etkili bir besin türüdür. Tatlı ve hamur işi yerine ara öğünlerde, kuruyemiş tüketilmelidir.

9-Su Tüketimine Önem Verin

Su başta olmak üzere sıvı tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Ayrıca meyve ve sebze tüketimi ile sıvı alımının desteklenmesi gerekmektedir. Kişinin şeker hastalığı yoksa, meyve tüketimini arttırabilir.

10-Alkol Ve Sigaradan Uzak Durulmalı

Sigara ve alkol tüketimi hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden, kesinlikle kullanılmamalıdır. Anne adayı yediği ve içtiği her gıdanın aynı zamanda bebeğinde tükettiğini unutmamalıdır.

11-Düzenli Yürüşe Dikkat Edin

Hamilelik döneminde 3.aya girildiği zaman, hafif yürüyüş egzersizlerine başlanması sağlık açısından önerilmektedir. Bu sayede, kilo alımı normal seviyelerde tutulmaktadır. Ayrıca bu egzersizler bağırsaklarında düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Kan Grubu Covid-19’da Önemli mi? Kan Grubu Kornavirüse Yakalanma Riskini Etkiliyor mu?
19 06 2020 - 15:23
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
Yorum Yap