11 Adımda Sınav Kaygısından Nasıl Kurtulunur?

NAVİGASYON1-Sınava İyi Hazırlanın2-Kaygı İle Barışın3-Gevşeyin4-Önceden Düşünün5-Negatif Düşünceleri Bir Kenara Bırakın6-Pratik Yapın7-Uykunuzu İyi Alın8-Baskıdan Kurtulun9-Kahvaltı Önemli10-Hislerinizden Kaçmayın11-Sınav Öncesi Kafa Dağıtın 1-Sınava İyi Hazırlanın Sınav kaygısının azaltılmasında en önemli adım, sınava iyi bir şekilde hazırlanmaktır. Kişi kendini sınava hazır hissettiğinde, kaygı seviyesi de oldukça az görülmektedir. İyi bir çalışma ortamının olması kişiyi sınava çalışmasını teşvik etmektedir. 2-Kaygı […]

29.01.2019 - 18:41
02.02.2019 - 11:13
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Sınava İyi Hazırlanın

Sınav kaygısının azaltılmasında en önemli adım, sınava iyi bir şekilde hazırlanmaktır. Kişi kendini sınava hazır hissettiğinde, kaygı seviyesi de oldukça az görülmektedir. İyi bir çalışma ortamının olması kişiyi sınava çalışmasını teşvik etmektedir.

2-Kaygı İle Barışın

Sınav kaygısı, kişinin çalışma isteğinin gelmesi için kullanılabilmektedir. Bu sayede aslında negatif olan düşünce yapısı, olumlu bir amaç için kullanılmaktadır.

3-Gevşeyin

Aşırı stres yaşayan kişilerde konsantrasyon kaybı çok yoğun olarak görülmektedir. Bu nedenle, öncelikle stres seviyesinin azaltılması gerekmektedir. Bunun için çeşitli meditasyonlar ve nefes egzersizleri yapılarak, gerginlik kontrol altına alınmalıdır.

4-Önceden Düşünün

Sınava girmeden önce, sınav hakkında araştırma yapılıp hangi konulardan daha çok soru çıkabileceği belirlenmelidir. Bu sayede, kişi konu hakkında eksikliklerini daha net olarak görüp ona göre bir çalışma planı çıkarabilmektedir. Bu da kaygının azalmasına yardımcı olmaktadır.

5-Negatif Düşünceleri Bir Kenara Bırakın

Kişi negatif düşündüğünde, kaygı seviyesi de hızla artış göstermektedir. Bu nedenle, her zaman olumlu düşüncelere yer verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte başarısı olacağını düşünen kişilerde, stres ve kaygı düzeylerinde artış görülmektedir. Her zaman, pozitif telkin yöntemi ile, negatif düşüncelerden uzaklaşılmalıdır.

6-Pratik Yapın

Önceden pratik yapıldığında, kişi hem ortam hem de sorular hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu sayede, sınav gününde neler olabileceği hakkında kafada abartılı düşünceler oluşmamaktadır.

7-Uykunuzu İyi Alın

Sınava hazırlanırken ve sınav gününden hemen önce uykunun düzenli alınması çok önemlidir. Düzenli uyku sayesinde, kişide konsantrasyon kaybı en az seviyededir.

8-Baskıdan Kurtulun

Aşırı baskı sonucu kaygı seviyesi de oldukça artmaktadır. Kişi gireceği sınavı hayatının son şansıymış gibi düşünmemelidir. Bu durumun herhangi bir yarış olarak değilde, kendini deneme olarak görülmesi gerekmektedir.

9-Kahvaltı Önemli

Sınav döneminde düzenli beslenmeye önem vermenin yanı sıra sınav günü geldiğinde kahvaltının es geçilmemesi gerekmektedir. Düzgün edilen kahvaltı, beynin düzenli çalışmasına yardımcı olmakta ve kişinin konsantrasyon eksikliği yaşamasını engellemektedir.

10-Hislerinizden Kaçmayın

Sınav kaygısı herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bu nedenle, kişi yaşadığı stresi, korkuyu, heyecanı ve kaygıyı çevresinden ve kendinden saklamamalıdır. Hissedilen duygular başkasına söylendiğinde, kişi durumunun farkına varabilmekte ve kontrol altında tutabilmektedir.

11-Sınav Öncesi Kafa Dağıtın

Sınava az kaldığında, çok yoğun bir çalışma temposuna girmek yanlış bir uygulamadır. Onun yerine, çeşitli etkinliklere katılmak, dans etmek ve müzik dinlemek gibi sevilen şeylerin yapılması gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim