11 Adımda Sağlıklı Bir Cilde Kavuşun

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, kişi hangi cilt türüne sahip olduğunu bilmeli ve cilt tipine uygun yöntemlere başvurmalıdır. Ayrıca cildinde akne olan kişilerin öncelikle bir cilt uzmanına gitmesi gerekmektedir. Sizde, 11 Adımda Sağlıklı Bir Cilde Kavuşun..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
30 Ocak 2019

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

1-Cilt Tipine Dikkat

Cilt tipini öğrenmek, cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Aşırı kuru ciltlerde, makyaj malzemeleri kullanımı sonucunda ciltte yanma hissedilmektedir. Özellikle burun ve çevresinde belirgin gözeneklerin olması, cildin aşırı yağlı olduğu anlamına gelmektedir.

2-Temiz Bir Cilde Sahip Olun

Normal ciltlere sahip olan kişilerde cildin günlük olarak yıkanması, cilt temizliği için yeterlidir. Ancak bazı ciltlerde özel temizleme uygulamaları da kullanılmaktadır. Bunun için cilt tipine uygun olan bir temizleyicinin uygulanması gerekmektedir.

3-Gereken Nem Dengesini Sağlayın

Her cilt tipinin belli bir düzeyde neme ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak bu noktada siyah noktaların oluşmasının engellenmesi için, su bazlı nemlendiricilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Nemlendiricinin etkisini gösterebilmesi için, uygulama önce cildin temizlenmesi gerekmektedir.

4-Güneşe Karşı Koruyun

Ciltte oluşan lekeler çoğu zaman güneş sonucu görülmektedir. Bu nedenle, güneşe çıkmadan önce cilt tipine uygun olan güneş kreminin kullanılması gerekmektedir. Böylece cilt üzerinde renk değişimi görülmesi engellenmektedir.

5-Düzenli Aralıklarla Cildinizi Yıkayın

Yüzün günlük olarak 2 kere yıkanması gerekmektedir. Ancak yüzün ılık su ile yıkanması ve ardından yumuşak bir havluyla kurulanması gerekmektedir. Gece yatmadan önce ise, cilt tipine uygun bir sabun ile yüzün yıkanması gerekmektedir. Ardından nemlendirici sürülerek, cildin gereken nem dengesinin gece boyu sağlanması gerekmektedir.

6-Makyajınızı Temizleyin

Günlük yapılan makyajın, gece yatmadan evvel temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde, kirler gözeneklerin içerisinde belirlenerek siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca, akne ve sivilce oluşumunda da artışa neden olmaktadır.

7-Akne Tedavisini İhmal Etmeyin

Ciltte görülen aknelerin tedavisinde, bitkisel ürünlerin kullanımı yerine öncelikle konusunda uzman bir dermatolog kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Herhangi bir ürün kullanılmadan evvel, cilt doktoruna danışılması cilt sağlığı açısından önemlidir.

8-Bronzlaşma Uygulamalarından Uzaklaşın

Bronzlaşma uygulaması, cilde hasar verilerek yapılmaktadır. Bronzlaşmak için kullanılan Solaryum uygulamaları, ayrıca cildin canlılığını kaybetmesine ve kırışmasına yol açmaktadır.

9-Makyaj Malzemelerini Paylaşmayın

Kullanılan makyaj malzemelerinin kişiye özel olması gerekmektedir. Başka birinin kullandığı herhangi bir ürün kullanıldığında, çeşitli enfeksiyonlar sonucu ciltte sivilce ve akneler oluşabilmektedir. Ayrıca göz bölgesine uygulanan ürünlerde, kişiye özel olmalıdır.

10-Düzenli Uyuyun

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli adımlarından biri de, düzenli uyku uyumaktan geçmektedir. Düzensiz uyku sonucunda kişide, göz halkaları ve göz altı şişlikleri görülmektedir. Ayrıca düzenli uyku, stres seviyesini minimuma indirmektedir.

11-Düzenli Beslenin

Düzenli şekilde beslenme sayesinde, vücut ihtiyacı olan vitamin ve mineral oranını karşılamaktadır. Sağlıklı bir cilt için, kolesterol oranı daha düşük ve tuz oranı dengeli besinlerin tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede canlı bir cilde sahip olunmaktadır.

İÇERİĞİ KAYNAK GÖSTEREREK SİTENİZDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ! UNUTMAYIN BÜYÜK SİTE OLMANIZ İÇERİĞİ İZİNSİZ ALMANIZ ANLAMINA GELMİYOR
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.
Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim