Ellerinizi Şımartın.. 11 Adımda El Bakımı

NAVİGASYON1- Hijyen Ürünlerine Dikkat2-Soğuk Havalardan Koruyun3-Nemlendirin4-Dengeli Beslenin5-Cildinizi Tanıyın6-Kalsiyum Desteği Sağlayın7-Güneş Işınlarından Koruyun8-Ölü Hücrelerden Arındırın9-Tırnak Bakımını Es Geçmeyin10-Masaj Yapın11-Limon Suyu Uygulayın 1- Hijyen Ürünlerine Dikkat Gün içerisinde eller birçok kez yıkandığı için, kullanılan hijyen ürünlerinin nemlendirici özellikte olması gerekmektedir. Bu sayede ellerin kuruması ve tırnakların yıpranmasının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca, temizlik esnasında kullanılan kimyasalların ellere zarar vermesini […]

26.01.2019 - 18:32
04.02.2019 - 21:00
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1- Hijyen Ürünlerine Dikkat

Gün içerisinde eller birçok kez yıkandığı için, kullanılan hijyen ürünlerinin nemlendirici özellikte olması gerekmektedir. Bu sayede ellerin kuruması ve tırnakların yıpranmasının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca, temizlik esnasında kullanılan kimyasalların ellere zarar vermesini önlemek için, eldiven kullanımı önerilmektedir.

2-Soğuk Havalardan Koruyun

Kış aylarında ani değişen hava nedeniyle cilt hızla kuruyup çatlamaktadır. Bu nedenle nemlendiricilerin yanı sıra eldiven kullanımı ile ellerin zarar görmesinin önüne geçilebilmektedir.

3-Nemlendirin

Günlük ortalama 3 kere cildi nemlendirmek, ciltte oluşabilecek çatlamaları önlemektedir. Özellikle yapılan temizlikten sonra, gece yatmadan önce ve eller yıkandıktan sonra nemlendirici özellikte kremler sürülmelidir.

4-Dengeli Beslenin

Kişi sağlıklı beslenmediği zaman, vücut gerek duyduğu vitamin ve mineral oranını alamamaktadır. Bu durum sonucunda ellerde ve tırnaklarda sorunlar ortaya çıkmaktadır. E ve B vitaminleri, özellikle el ve tırnak sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden beslenme düzenine dikkat edilmelidir.

5-Cildinizi Tanıyın

Her cilt tipi birbirinden farklıdır. Bazı ciltler çok yağlı iken bazıları ise çok kuru olabiliyor. Bu nedenle öncelikle kişinin cildini tanıması ve ona uygun bakım uygulaması önemlidir. Örneğin; aşırı yağlı bir cilt için yağlı bir krem kullanılmamalıdır. Çok kuru bir cilt için, gereken nem düzeyini sağlayabilecek bir krem tercih edilmelidir.

6-Kalsiyum Desteği Sağlayın

Kalsiyum minerali eksikliği, tırnakların kırılmasına ve yavaş uzamasına yol açmaktadır. Ayrıca cildin kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

7-Güneş Işınlarından Koruyun

 

Güneş ışınları bazı ciltlerde lekelenmeye neden olabilmektedir. Ayrıca tırnakların canlılığını kaybetmesine de yol açabilir. Bu nedenle, güneşe çıkmadan evvel koruyucu kremlerin sürünmesi önem taşımaktadır. Bu kremlerin en azından 15 faktör içermesi gerekmektedir.

8-Ölü Hücrelerden Arındırın

Ölü hücrelerin temizlenmesi için, losyonlarla cilt yumuşatılabilmektedir. Ayrıca, şeker ile masaj uygulaması yapılarak da ölü hücrelerden cilt arındırılabilir. Bu sayede daha canlı bir görünüm elde edilmektedir.

9-Tırnak Bakımını Es Geçmeyin

Ellere gösterilen öz veri kadar tırnaklara da gösterilmesi gerekmektedir. Ellerin güzel görünmesindeki en önemli etken tırnaktır. Bu nedenle, düzenli olarak tırnak bakımı yapılmalıdır. Manikür uygulamasında yapılan törpü tırnak diplerine doğru derin şekilde yapılmamalı, daha yumuşak hareketler uygulanmalıdır.

10-Masaj Yapın

Ellere nemlendirici sürerken masaj yapmak, kan dolaşımını sağlayarak ellerin canlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca tırnakların daha iyi beslenmesini de sağlar.

11-Limon Suyu Uygulayın

Uzun süre oje ve aseton kullanımı tırnaklarda sararma yapabildiği için, ara ara limon suyu ya da limon yağı sürülerek, tırnaklara vitamin desteği sağlanmalıdır. Bu sayede sararmalar kısa sürede iyileşmektedir. Ayrıca limon, tırnakları güçlendirmekte ve parlaklık vermektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim