Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

10 Adımda Sağlıklı Dişlere Sahip Olun

Son Güncelleme:
 10 Adımda Sağlıklı Dişlere Sahip Olun

1-Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Dişlerin her gün düzenli olarak en az 2 kere fırçalanması, diş bakımının en önemli adımıdır. Diş fırçalama uygulaması sonrasında diş ipi kullanılarak diş arasında kalan yemek artıkları temizlenmelidir. Son olarak ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanılmaktadır.

2-Diş Fırçasını Sık Sık Yenileyin

Diş fırçasının kullanım sürelerinin kısa tutulması gerekmektedir. Bu sayede diş fırçalarında bakteri birikimi gerçekleşmez. En azından 4 ayda bir yeni fırça kullanımı, dişleri bakterilerden koruyarak diş çürüklerine engel olmaktadır.

3-Uygun Diş Fırçası Kullanın

Kullanılan diş fırçasının hijyeni kadar sertlik derecesi de önemlidir. Çok sert yüzeyli diş fırçaları, diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle orta sertlikte diş fırçası kullanmaya özen gösterilmelidir.

4-Diş Fırçası Size Özel Olmalı

Diş fırçası kişisel bakım ürünlerinden biridir. Bu nedenle başkası tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde kişi, enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

5-Diş Çürüklerini Önleyen Diş Macunu Kullanın

Diş macunlarının diş problemlerine özel olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle diş çürüklerini önlemede etkili olan ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Bunun için, diş doktorundan tavsiye alınması gerekebilmektedir.

6-Dişleri Zorlamayın

Dişlerin sert şekilde fırçalanması demek, dişlerin temizlenmesi anlamına gelmemektedir. Dişler zorlandığı zaman, diş eti kanaması görülmektedir. Diş etlerine zarar vermeden yumuşak hareketlerle fırçalama işleminin yapılması gerekmektedir.

7-Şekerden Uzak Durun

Şekerli gıdaların tüketilmesi, dişlerin hızla çürümesine yol açabilmektedir. Özellikle yumuşak olan şekerler diş aralarına girerek, dişlerin çürümesine neden olmaktadır.

8-Rutin Kontrolleri Es Geçmeyin

Herhangi bir diş rahatsızlığı görüldüğünde diş doktoruna gitmek yerine, 6 ayda bir düzenli olarak kontrollere gidildiğinde, diş sağlığı kontrol altına alınmaktadır.

9-Asitli İçecekler Tüketmeyin

Diş çürüklerine neden olan bir diğer şey ise, asitli içeceklerdir. Asit, diş minesine zarar vererek çürümenin başlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle asitli ve şekerli içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.

10-Tırnak Yemeyin

Özellikle yoğun stres yaşayan kişiler, genellikle ellerini ağızlarına götürürler. Tırnak yeme alışkanlığı olarak bilinen bu durum, diş sağlığı açısından oldukça sağlıksızdır. Tırnaklarda bulunan mikroplar, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23