10 Adımda Sağlıklı Dişlere Sahip Olun

NAVİGASYON1-Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın2-Diş Fırçasını Sık Sık Yenileyin3-Uygun Diş Fırçası Kullanın4-Diş Fırçası Size Özel Olmalı5-Diş Çürüklerini Önleyen Diş Macunu Kullanın6-Dişleri Zorlamayın7-Şekerden Uzak Durun8-Rutin Kontrolleri Es Geçmeyin9-Asitli İçecekler Tüketmeyin10-Tırnak Yemeyin 1-Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın Dişlerin her gün düzenli olarak en az 2 kere fırçalanması, diş bakımının en önemli adımıdır. Diş fırçalama uygulaması sonrasında diş ipi kullanılarak diş arasında […]

27.01.2019 - 19:50
02.02.2019 - 11:13
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Dişlerin her gün düzenli olarak en az 2 kere fırçalanması, diş bakımının en önemli adımıdır. Diş fırçalama uygulaması sonrasında diş ipi kullanılarak diş arasında kalan yemek artıkları temizlenmelidir. Son olarak ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanılmaktadır.

2-Diş Fırçasını Sık Sık Yenileyin

Diş fırçasının kullanım sürelerinin kısa tutulması gerekmektedir. Bu sayede diş fırçalarında bakteri birikimi gerçekleşmez. En azından 4 ayda bir yeni fırça kullanımı, dişleri bakterilerden koruyarak diş çürüklerine engel olmaktadır.

3-Uygun Diş Fırçası Kullanın

Kullanılan diş fırçasının hijyeni kadar sertlik derecesi de önemlidir. Çok sert yüzeyli diş fırçaları, diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle orta sertlikte diş fırçası kullanmaya özen gösterilmelidir.

4-Diş Fırçası Size Özel Olmalı

Diş fırçası kişisel bakım ürünlerinden biridir. Bu nedenle başkası tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde kişi, enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

5-Diş Çürüklerini Önleyen Diş Macunu Kullanın

Diş macunlarının diş problemlerine özel olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle diş çürüklerini önlemede etkili olan ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Bunun için, diş doktorundan tavsiye alınması gerekebilmektedir.

6-Dişleri Zorlamayın

Dişlerin sert şekilde fırçalanması demek, dişlerin temizlenmesi anlamına gelmemektedir. Dişler zorlandığı zaman, diş eti kanaması görülmektedir. Diş etlerine zarar vermeden yumuşak hareketlerle fırçalama işleminin yapılması gerekmektedir.

7-Şekerden Uzak Durun

Şekerli gıdaların tüketilmesi, dişlerin hızla çürümesine yol açabilmektedir. Özellikle yumuşak olan şekerler diş aralarına girerek, dişlerin çürümesine neden olmaktadır.

8-Rutin Kontrolleri Es Geçmeyin

Herhangi bir diş rahatsızlığı görüldüğünde diş doktoruna gitmek yerine, 6 ayda bir düzenli olarak kontrollere gidildiğinde, diş sağlığı kontrol altına alınmaktadır.

9-Asitli İçecekler Tüketmeyin

Diş çürüklerine neden olan bir diğer şey ise, asitli içeceklerdir. Asit, diş minesine zarar vererek çürümenin başlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle asitli ve şekerli içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.

10-Tırnak Yemeyin

Özellikle yoğun stres yaşayan kişiler, genellikle ellerini ağızlarına götürürler. Tırnak yeme alışkanlığı olarak bilinen bu durum, diş sağlığı açısından oldukça sağlıksızdır. Tırnaklarda bulunan mikroplar, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim