Sağlık

10 Adımda Cilt Tonu Nasıl Açılır

10 Adımda Cilt Tonu Nasıl Açılır?

Temiz, parlak ve aydınlık bir cilt, her kadın için önem taşır. Özellikle siyah noktalardan arındırılmış, sivilce sorunu olmayan, renk tonu eşitliği bulunan, açık renkli ciltler çoğu kadın için vazgeçilmezdir. Bakımlı, aydınlık, temiz ve açık tonlu bir cilde sahip olmak için uygulanması gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  1. Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremi kullanmayı asla ihmal etmemek gerekir. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde kullanılması gereken güneş kremi, özellikle cilt rengini açmak isteyen kadınlar için en önemli adımdır. Güneş kremi, her cilt tipine sahip olan, her yaş grubundan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Çünkü güneş ışınları, cildin çok daha erken yaşlanmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır.

  1. Yağ İle Temizlik

Temizlik aşaması, cilt sağlığı için olmazsa olmazdır. En önemli aşamalardan biri olan temizlik, muhakkak aksatılmadan her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle makyajın ciltten temizlenmesine ve gece temiz bir ciltle uyumaya özen gösterilmelidir. Bunun için yüz temizleme yağları kullanılabilir.

  1. Köpük/Jel İle Temizlik

Yağ ile temizlenen cilt, daha sonra bir köpük ya da jel yardımıyla tekrar yağdan arındırılmalıdır. Bu sayede gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlamak mümkün olur.

  1. Peeling Uygulamak

Peeling, cilt güzelliği için önemli bir adımdır. Ölü derileri ciltten uzaklaştırmak, cildin sağlık ve parlaklık kazanması için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cilt her zaman ışıl ışıl durur. Böylece cildin renginin açılması da mümkün olur. Zamanla büyüyen gözenekler peeling uygulamasıyla da tekrar küçülür. Böylece siyah nokta ve sivilce oluşumu engellenir.

  1. Tonik Kullanımı

Cildi güzelce temizledikten ve peeling yaptıktan sonra tonik uygulanması gerekir. Çevredeki kirlerden korunmak için tonik kullanımına özen gösterilmelidir. Tonik kullanımının faydalarını görmek için mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir.

  1. Göz Çevresi Kremi

Cilt bakımı için göz çevresi de önem taşır. Özellikle yaşlılığı geciktirmek ve sıkı bir cilde sahip olmak için düzenli olarak göz çevresi kremi kullanmaya özen göstermek gerekir. Göz çevresindeki kuruluk bu kremler sayesinde giderilebilir.

  1. Baz Kullanımı

Herhangi bir nemlendirici ya da fondöten kullanmadan önce baz kullanarak ürünlerin daha iyi emilmesini ve ciltte daha hoş durmasını sağlamak mümkündür. Cildin sağlıklı, parlak ve açık renkli olması için bu uyarılar dikkate alınmalıdır.

  1. Nemlendirme

Cildin yeteri kadar nemlendirilmesi oldukça önemli bir konudur. Bu nemlendirme öncelikle içten yapılmalıdır. Bunun için de günde ortalama 2 – 2,5 litre kadar su tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra cildin, cilt yapısına uygun bir kremle nemlendirilmesi gerekir. Kuruluk, cilt için istenmeyen bir durumdur.

  1. Cilt Serumu

Cilt tipine uygun bir cilt serumu tercih edilmelidir. Serumlar, kremlerden daha etkili ürünlerdir. Çünkü cildin 3 tabakasına da ulaşabilmektedir. Bu da daha hızlı etki görülmesini sağlar.

  1. Maske Kullanımı

Cilde uygulanacak olan maskeler, cildin renk tonunun açılmasında, canlanmasında ve kan dolaşımının artmasında etkilidir. Cilt yapısına uygun bir maske kullanımı, cildin üst tabakalar tarafından emilmesini ve beslenmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu