Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

1 Saatlik Öğlen Uykusuyla Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

İsviçre'de yapılan bir araştırma sonrasında kısa süreli öğle uykusunun faydaları ortaya kondu. Kalp üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlendi.
Eklenme:
 1 Saatlik Öğlen Uykusuyla Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

Time dergisi geçtiğimiz günlerde İsviçreli bilim adamları tarafından yapılan bir sağlık araştırmasını yayınladı. Kısa süreli öğle uykusunun kalp hastalıklarının engellenmesi açısından son derece önemli olduğu belirlendi. İsviçreli bilim adamları tarafından 35 ile 75 yaş aralığında olan 3 bin 500 kişi üzerinde araştırma yapıldı. İnsanlar üzerindeki uyku alışkanlıkları incelemeye alındı. Araştırmaya tabi tutulan kişilerin uyku durumları, sağlık durumları ve yaşam tarzları da göz önünde bulunduruldu. Araştırmanın doğru sonuç vermesi için 8 yıl beklendiği öğrenildi.

Kalp Sağlığınız İçin Öğle Uykusuna Yatın!

Yetersiz uykunun çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği biliniyor ancak özellikle kalp hastalıklarının uykuyla direkt olarak bağlantılı olduğu tespit edildi. Araştırma sonuçlarına göre gündüz vakitlerinde yapılacak bir saatlik kısa süreli bir şekerleme kalp sağlığını korumak açısından son derece önemli. Ancak gündüz uykularında aşırıya kaçmamak gerekiyor. Katılımcıların büyük bir kısmının öğle uykusuna yatmak gibi bir alışkanlıklarının olmadığı belirlendi. Diğer kalan araştırmacıların uyku saatleri de değişiklik gösteriyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre haftada bir yada iki kez bir saat öğle uykusu uyuyan kişilerin, geceleri uykusuz kalmaları halinde bile kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp sorunları yaşama risklerinin çok düşük olduğu belirlendi. Kısa süreli şekerlemeler bir süre sonra stres seviyesini dengelerken, yetersiz olan gece uykularını da destekleyebilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Yorum Yap