Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

1 Saatlik Öğlen Uykusuyla Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

İsviçre'de yapılan bir araştırma sonrasında kısa süreli öğle uykusunun faydaları ortaya kondu. Kalp üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlendi.
Eklenme:
 1 Saatlik Öğlen Uykusuyla Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

Time dergisi geçtiğimiz günlerde İsviçreli bilim adamları tarafından yapılan bir sağlık araştırmasını yayınladı. Kısa süreli öğle uykusunun kalp hastalıklarının engellenmesi açısından son derece önemli olduğu belirlendi. İsviçreli bilim adamları tarafından 35 ile 75 yaş aralığında olan 3 bin 500 kişi üzerinde araştırma yapıldı. İnsanlar üzerindeki uyku alışkanlıkları incelemeye alındı. Araştırmaya tabi tutulan kişilerin uyku durumları, sağlık durumları ve yaşam tarzları da göz önünde bulunduruldu. Araştırmanın doğru sonuç vermesi için 8 yıl beklendiği öğrenildi.

Kalp Sağlığınız İçin Öğle Uykusuna Yatın!

Yetersiz uykunun çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği biliniyor ancak özellikle kalp hastalıklarının uykuyla direkt olarak bağlantılı olduğu tespit edildi. Araştırma sonuçlarına göre gündüz vakitlerinde yapılacak bir saatlik kısa süreli bir şekerleme kalp sağlığını korumak açısından son derece önemli. Ancak gündüz uykularında aşırıya kaçmamak gerekiyor. Katılımcıların büyük bir kısmının öğle uykusuna yatmak gibi bir alışkanlıklarının olmadığı belirlendi. Diğer kalan araştırmacıların uyku saatleri de değişiklik gösteriyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre haftada bir yada iki kez bir saat öğle uykusu uyuyan kişilerin, geceleri uykusuz kalmaları halinde bile kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp sorunları yaşama risklerinin çok düşük olduğu belirlendi. Kısa süreli şekerlemeler bir süre sonra stres seviyesini dengelerken, yetersiz olan gece uykularını da destekleyebilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap