1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 1 milyon yazılımcı projesi başvuruları nasıl yapılır? Berat Albayrak detayları anlattı
1 milyon yazılımcı projesi başvuruları nasıl yapılır? Berat Albayrak detayları anlattı

1 milyon yazılımcı projesi başvuruları nasıl yapılır? Berat Albayrak detayları anlattı

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 1 milyon yazılımcı projesinin detaylarını açıkladı. Sosyal medya hesabından çektiği bir video ile yazılım projesnin detaylarını anlatan Berat Albayrak, bu projenin Türkiye’ye yazılım anlamında çok büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Projenin tamamlandığını belirten Berat Albayrak, Türkiye için tarihi bir istihdam hamlesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada yeni bir projenin başlatıldığını dile getirmiş ve 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirileceğini söylemişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da bugün projenin detaylarını sosyal medya üzerinden açıkladı. Sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile projenin detaylarını anlatan Berat Albayrak 1 milyon yazılımcı projesinin tamamlandığını ifade etti.

Türkiye’ye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazandıracak

Berat Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada uzun zamandan beri üstünde çalıştıkları 1 milyon yazılımcı projesinin Türkiye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazandıracağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bu proje kapsamında gençlere online eğitimle yazılımcı olma imkanı sağlanacağını belirten Berat Albayrak, yazılım sektörünün geleceğini değil bu gününde en önemli iş alanlarından biri haline geldiğini söyledi.

Ara eleman açığı çok fazla

Türkiye'de bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı bulunduğunu belirten Berat Albayrak özellikle ara eleman açığının fazla olduğunu ifade ederek Türkiye olarak büyük idealler ve hedefler doğrultusunda yazılımcılık alanında büyük bir sıçrama sağlamayı planladıklarını söyledi. Türkiye'de yazılımcı sayısını sınırlı olması nedeniyle yazılımcıların bir projede sistem analisti, sistem test uzmanı, proje yöneticisi, tasarım uzmanı, güvenlik uzmanı gibi birçok görevi aynı anda yürütmek zorunda kaldığını belirten Berat Albayrak, firmaların bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulmakta zorlandığını dile getirdi.

1 milyon yazılımcı projesi nedir?

1 milyon yazılımcı projesi hakkında detaylı bilgileri veren Berat Albayrak nitelikli eleman ihtiyacını giderecek yazılımcıların sadece uzman anlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken olmalarına imkan tanıyacak bir proje olduğunu dile getirdi. Bakanlık tarafından gençlerin hizmetine sunulan bu proje kapsamında gençlerin Eğitim Portalı üzerinden eğitim alacaklarını belirten Albayrak, 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim programının şu anda hazır olduğunu dile getirdi.

Başvurular internet üzerinden olacak

Gençlerin bu proje kapsamında aldıkları eğitim ve başarı derecelerinin hazırladıkları özgeçmişlerini otomatik olarak işleneceğini belirten bakan Albayrak, tüm bu özgeçmişlerim bütün firmaların erişimine açık bir havuzda duracağını halihazırda uzman, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabileceklerini ifade etti. Bu alanda en ileri eğitimlerin hazırlandığını belirten bakan Albayrak, bütün gençlere çağrıda bulunduğunu ifade ederek eğitimleri almaya davet etti. Özellikle evde olunan bu dönemin çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Albayrak hem gençlerin kendileri için hem de ülkemizin çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktalara taşınması için bu eğitimlerin şart olduğunu ifade etti.

Programa katılmak isteyenlerin internet üzerinden başvuru yapabileceğini ve özgeçmiş doldurabileceğini belirten bakan Albayrak hemen eğitimlere başlayabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.