Genel

1 Kişi Hayatını Kaybetmişti: Zonguldak’ta Batan Gemideki 11 Denizciden Haber Yok

Zonguldak’ta fırtına nedeniyle gemi battı. Olayın sonucunda bir personelin cansız bedenine ulaşılırken, 11 denizciyi arama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Olay yerinden açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kayıp 11 denizci için gün boyu devam eden arama kurtarma çalışmalarının gece de karadan sürdürüleceğini kaydetti.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle mendireğe çarptıktan sonra batan Türk bayraklı geminin kaybolan 11 mürettebatını arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Arama – kurtarma çalışmaları hakkında açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Ekiplerimiz gün boyu çalışmalarını sürdürdü, gece boyunca da karadan çalışmalarımız devam edecek. Olumsuz hava şartlarına rağmen arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştiren ekiplerimizin her birine teşekkür ediyorum. Allah, tüm afetlerden ülkemizi ve milletimizi korusun” dedi.

Olaya ilişkin peş peşe açıklamalar yapılıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı AFAD Başkanı Okay Memiş, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Ereğli Limanı’nda dün fırtına nedeniyle ikiye bölündükten sonra kıyıya vuran Kamerun bayraklı geminin bulunduğu sahildeki amfi tiyatroda, bölgedeki duruma ilişkin açıklama yaptı.

AFAD Başkanı Memiş, mendireğe çarparak batan “Kafkametler” adlı geminin 12 mürettebatından birinin cansız bedenine ulaşıldığını hatırlatarak, “Hava şartlarının hiç tahmin edilmediği kadar ağır olduğunu ifade etmek durumundayız. Fırtına kasırgaya, kasırga da adeta Tornado denilen daha şiddetli rüzgara dönüştü. Hem denizden hem de karadan anında ulaşmakta epeyce zorlandık” diye konuştu.

Öte yandan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geminin batmadan önceki son görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı.Görüntülerde geminin fırtına nedeniyle metrelerce yükselen dalgaların arasında savrulduğu görüldü.

İşte o anlar

Kaynak: https://onedio.com/haber/1-kisi-hayatini-kaybetmisti-zonguldak-ta-batan-gemideki-11-denizciden-haber-yok-1186833

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu